Forum starts in
 

Delegates include

  • Dmitry Medvedev

    Prime Minister of the Russian Federation

  • Alexander Vershinin

    General Director of the Boris Yeltsin Presidential Library

  • Peter Tomka

    President of the International Court of Justice

  • Sang-Hyun Song

    President of the International Criminal Court

  • Ivo Opstelten

    Minister of Security and Justice of the Netherlands

  • Hans van Loon

    Secretary General of the Hague Conference on Private International Law

  • Lucy Ann Scott-Moncrieff

    President of The Law Society of England and Wales

  • Mark Lawrence Wolf

    Federal Judge of the United States District Court for the District of Massachusetts

  • Alexandra Nesterenko

    President of Nonprofit Partnership „Association of Corporate Lawyers”

  • Tomas Borec

    Minister of Justice of Slovakia

  • Evgeny Semenyako

    President of the Federal chamber of lawyers of the Russian Federation

  • Mika Ilveskero

    President of the Finnish Bar Association

  • Tibor Navracic

    Deputy Prime Minister, Minister of Public Administration and Justice of Hungary

  • Cecilia Ayllon Quinteros

    Minister of Justice of Bolivia

  • Berik Imashev

    Minister of Justice of Kazakhstan

  • Pavel Blazek

    Minister of Justice of the Czech Republic

  • Ruben Melikyan

    Deputy Minister of Justice of Armenia

  • Barton Christopher Legum

    Chair of the American Bar Association

  • Mariya Sazonova

    President of the Federal Chamber of Notaries

  • Axel Conrad Wilhelm Filges

    President of the German Federal Bar

  • Andrey Zhupanov

    Vice-President of the ZAO Promsvyazcapital

  • Sergey Markin

    Chief Judge of the Arbitration Court of the Republic of Karelia

  • Roger David Dixon

    Professor, X-Ray Analytical Facility, University of Pretoria

  • Dr. Abiodun Williams

    President of The Hague Institute for Global Justice

  • Michael Reynolds

    President of the International Bar Association

  • Susan G. Braden

    Judge of the United States Court of Federal Claims

  • Zhao Dacheng

    Vice-Minister of the Ministry of Justice People’s Republic of China

  • Grigory Ivliev

    State Secretary – Deputy Head, Ministry of culture of the Russian Federation

  • Orsat Miljenic

    Minister of Justice of the Republic of Croatia

  • Paola Severino

    Ex-Minister of Justice of Italy

  • Min Soo Kook

    Vice-Minister of Justice of the Republic of Korea

  • Igor Artemyev

    Head of the Federal Antimonopoly Service of the Russian Federation

  • Tsisana Shamlikashvili

    President of the Scientific & Methodological Center for Mediation and Law

  • Juozas Bernatonis

    Minister of Justice of Lithuania

  • Magnus Graner

    State Secretary of the Ministry of Justice of Sweden

  • Mikhail Piotrovsky

    General Director of the State Hermitage Museum

  • Alexander Konovalov

    Minister of Justice of the Russian Federation

  • Le Hong Son

    Deputy Minister of Justice of Vietnam

  • Veniamin Yakovlev

    Adviser to the President of the Russian Federation

  • Andrei Baev

    Partner of Berwin Leighton Paisner LLP

  • Alexander Bondarenko

    Partner of Lawrence Graham (CIS) LLP

  • Ling Wang

    Managing Partner of King & Wood Mallesons

  • Andrey Goltsblat

    Managing Partner of Goltsblat BLP

  • Andrey Gorodissky

    Managing Partner, Andrey Gorodissky and Partners (Russian Federation)

  • Stephen Denyer

    Global Markets Partner of Allen & Overy LLP

  • Ilya Nikiforov

    Managing Partner of “Egorov Puginsky Afanasiev & Partners”

  • Peter Reinhardt

    Partner Ernst & Young (CIS) B.V.

  • Vasily Rudomino

    Senior Partner, ALRUD

  • Kaj Ivan Hober

    Partner of Mannheimer Swartling

  • Maura McGowan QC

    Chairman of the Bar Council of England and Wales

  • Antonio Sainz De Vicuna

    General Counsel of the European Central Bank

  • Alexey Timofeev

    Chairman of the Russian National Association of Securities Market Participants

  • Christian Charriere-Bournazel

    President of the National Council of Barristers of France

  • Valeria Adamova

    Chairman of the Moscow District Federal Commercial Court

  • Konstantin Aranovskiy

    Judge of the Constitutional Court of the Russian Federation

  • Vladimir Belov

    Chairman of the Commercial court of Krasnodar Region

  • Aleksandr Boitcov

    Judge of the Constitutional Court of the Russian Federation

  • Dmitry Dedov

    Judge in respect of the Russian Federation of the European Court of Human Rights

  • Sergey Kazantsev

    Judge of the Constitutional Court of the Russian Federation

  • Lyudmila Kamenkova

    President of the Economic Court of the Commonwealth of Independent States

  • Sergey Knyazev

    Vice President of the Constitutional Court of the Russian Federation

  • Pavel Borodin

    Vice President of VimpelCom OJSC

  • Anton Bykov

    Director Legal and Corporate Affairs of the CTC Media, Inc.

  • Olga Voytovich

    Head of Legal Department of the Interros Holding Company

  • Marina Gassiy

    Director of SUE Vodokanal of St. Petersburg

  • Svetlana Gerbel

    General Counsel of the Siemens LLC

  • Philip Johnson

    Senior Vice President and Chief Intellectual Property Counsel of Johnson & Johnson

  • Marina Dumina

    Vice-President of Vimpelkom

  • Vladimir Zverev

    Deputy Director General for legal questions of the Concern Radio-electronic Technologies JSC

  • Ruslan Ibragimov

    Vice-President of the Mobile TeleSystems OJSC

  • Vitaliy Kastalskiy

    CEO of the Itellectual Property Center „Skolkovo”

  • Oleg Kokovin

    Deputy General Director for Legal Services, Corporate and Regional Policies of "Tomskneft"

  • Konstantin Kolpakov

    Vice-President of Uralsib OJSC

  • Tatiana Kuzmina

    Vice-President of Promsvyazbank

  • Aleksey Lomko

    Chief Legal Officer of Group Ilim OJSC

  • Igor Maydannik

    Executive Vice President for Legal Support of Business, Property and Corporate administration of Oil company "Rosneft" JSC

  • Andrey Makov

    Director of Mergers and Acquisitions, Research and production of corporation „UralVagonZavod” OJSC

  • Viktoriya Nikiforova

    Director of Compliance of "FGC UES" JSC

  • Mikhail Popov

    Director of Legal Affairs of National Aggregates Company

  • Alexander Soshnikov

    Deputy Director General for Legal Affairs of OMZ OJSC

  • Andrei Stepanenko

    CEO of "The Auction House of the Russian Federation" OJSC

  • Andrey Titov

    Director of Legal Department of the CTC Media, Inc

  • Evgeny Tulubensky

    Chief Legal Officer of the Nordgold Management LLC

  • Larisa Krasavchikova

    Judge of the Constitutional Court of the Russian Federation

  • Sergey Mavrin

    Vice President of the Constitutional Court of the Russian Federation

  • Vesna Medenica

    President of the Supreme Court of Montenegro

  • Nikolay Melnikov

    Judge of the Constitutional Court of the Russian Federation

  • Ludmila Novosiolova

    Chairman of the Intellectual Property Rights Court of the Russian Federation

  • Igor Strelov

    President of the Federal Arbitration Court of the North-West Region

  • Olga Khokhryakova

    Vice President of the Constitutional Court of the Russian Federation

  • James Haines

    Judge of the United States Bankruptcy Court

  • Konstantin Chayka

    Judge of the Court of Eurasian Economic Community

  • Antonio Zanardi Landi

    Ambassador of the Republic of Italy in Russian Federation

  • Ekaterina Egorova

    State Secretary — Deputy Head of the Federal Migration Service of the Russian Federation

  • Igor Zubov

    State Secretary - Deputy Minister of the Interior of the Russian Federation

  • Anton Inyutsyn

    Deputy Minister of energy of the Russian Federation

  • Vladimir Kalanda

    First Deputy Director of the Federal Drug Control Service of the Russian Federation

  • Gennady Kornienko

    Director of the Federal Service of Punishment Execution of the Russian Federation

  • Mikhail Krotov

    Plenipotentiary Representative of the President of the Russian Federation to the Constitutional Court of the Russian Federation

  • Andrei Lavrenko

    Head of the Investigation Department of Investigative Committee of St. Petersburg

  • Min Soo Kook

    Vice-minister of Justice of the Republic of Korea

  • Thomas McNally

    Minister of State for Justice and Deputy Leader of the House of Lords

  • Igor Manylov

    First Deputy Minister of Agriculture of the Russian Federation

  • Artur Parfenchikov

    Director of the Federal Bailiff Service of the Russian Federation

  • Sergey Puzyrevsky

    Head of the Legal Authority of the Federal Antimonopoly Service of the Russian Federation

  • Dmitry Pristanskov

    Deputy Head of the Federal Agency for State Property Management of the Russian Federation

  • Valery Tikhonov

    Director of the State Courier Service of the Russian Federation

  • Maxim Travnikov

    Deputy Minister of Justice of the Russian Federation

  • Pavel Fradkov

    Deputy Head of the Federal Agency for State Property Management of the Russian Federation

  • Sergey Umnov

    Head of the General department of the Ministry of the Interior of the Russian Federation in St. Petersburg and Leningrad Region

  • German Shtadler

    Prosecutor of the Leningrad region

  • Alexander Golichenkov

    Dean of Lomonosov Moscow State University

  • Nikolay Kropachev

    Rector of Saint Petersburg State University

  • Kristien Kaelen

    General Counsel for Europe, Middle East & Africa of International Paper

  • Anton Rogachevsky

    Vice-President for Legal Affairs of Baltika Breweries

  • Alexander Rogovoy

    Vice-President for Law and Corporate Development of "Rostelecom" OJSC

  • Yury Lyubimov

    Secretary of State - Deputy Minister of Justice of the Russian Federation

  • Natalia Tretiak

    Secretary of State - Deputy Minister of Education and Science of the Russian Federation

  • Andrey Yatskin

    Plenipotentiary Representative of the Government of the Russian Federation at the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation

  • Aleksey Aleksandrov

    Senator of the Council of the Federation of the Federal Assembly of the Russian Federation

  • Albert Eganyan

    Chairman of the Board of Partners of «VEGAS-LEX»

  • Anton IVANOV

    Chairman, Supreme Commercial Court of the Russian Federation

Ministers

Show the list

Juozas BERNATONIS — Minister of Justice of Lithuania
Pavel BLAZEK — Minister of Justice of the Czech Republic
Tomas BOREC — Minister of Justice of Slovakia
Berik IMASHEV — Minister of Justice of the Republic of Kazakhstan
Alexander KONOVALOV — Minister of Justice of the Russian Federation
Rustam MENGLIEV — Minister of Justice of the Republic of Tajikistan
Orsat MILJENIC — Minister of Justice of the Republic of Croatia
Tibor NAVRACIC — Deputy Prime Minister, Minister of Public Administration and Justice of Hungary
Ivo OPSTELTEN — Minister of Security and Justice of the Netherlands
Cecilia Ayllon QUINTEROS — Minister of Justice of Bolivia

Government representatives

Show the list

Aleksey ALEKSANDROV — Senator, Council of the Federation of the Federal Assembly of the Russian Federation
Vadim ANDROPOV — Deputy Head, Federal Service for State Registration, Cadastre and Cartography (Russian Federation)
Sergey ARISTOV — Deputy Minister - Secretary of State, The Ministry of Transport of the Russian Federation
Vladimir ARTAMONOV — State-secretary - Deputy Minister, Ministry of the Russian Federation for Civil Defence, Emergencies and Elimination of the Consequences of Natural Disasters
Igor ARTEMYEV — Head of the Federal Antimonopoly Service (Russian Federation)
Pavel ASTAKHOV — Children's Rights Commissioner for the President of the Russian Federation
Aliaksandr BILEICHYK — First Deputy Minister, Ministry of Justice of the Republic of Belarus
Tanju BILGIC — Consul General of Turkey in St. Petersburg
Bukenbay BISHMANOV — Director of the Forensic Examination Center of the Ministry of Justice of the Republic of Kazakhstan
Sergey BULAVIN — Assistant to the Chairman, Government of the Russian Federation
Vitalij BYKOV — Chief, General Directorate of the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation in the North Western federal district
Karel CHARANZA — Consul of Czech Republic in St. Petersburg
Vladimir CHISTYUKHIN — Director of the Financial Stability Department, Central Bank of the Russian Federation
Seung Soo CHUN — Prosecutor, Ministry of Justice of the Republic of Korea
Ekaterina EGOROVA — State Secretary — Deputy Head, Federal Migration Service (Russian Federation)
Vladislav FEDULOV — Director of the Department of Information Technologies and Communications, Executive Office of the Government of the Russian Federation
Pavel FRADKOV — Deputy head, Federal Agency for State Property Management (Russian Federation)
Vladimir GOLTSMER — Chief, Federal Bailiff Service of Saint-Petersburg
Magnus GRANER — State Secretary, Ministry of Justice of Sweden
Petra HAVLINOVA — General Director of the Minister's Cabinet, Ministry of Justice of the Czech Republic
Woo Jin HWANG  — Prosecutor, Ministry of Justice of the Republic of Korea
Anton INYUTSYN — Deputy Minister of energy of the Russian Federation
Grigory IVLIEV — State Secretary — Deputy Head, Ministry of culture (Russian Federation)
Vladimir KABANOV — Deputy Director of the Department, The Ministry of Education and Science of Russian Federation
Vladimir KALANDA — First Deputy Director, Federal Drug Control Service of the Russian Federation
Vasilii KICHEDZHI — Vice-Governor, Administration of the Governor of St. Petersburg (Russian Federation)
Vladimir KIRILLOV — Head of Rosprirodnadzor (Russian Federation)
Kittipong KITTAYARAK — Permanent Secretary for Justice, Ministry of Justice of Thailand
Min Soo KOOK — Vice-minister, Ministry of Justice of the Republic of Korea
Gennady KORNIENKO — Director of the Federal Service of Punishment Execution (Russian Federation)
Valentina KORYAZINA — Head, Federal Tax Service of Russia in St. Petersburg
Mikhail KROTOV — Plenipotentiary Representative of the President of the Russian Federation to the Constitutional Court of the Russian Federation
Dmitry KURAKIN — Director of the Property Relations Department, Ministry of Defence of the Russian Federation
Andrei LAVRENKO — Head of the Investigation Department, Investigative Committee of Saint-Petersburg (Russian Federation)
Andrey LOGINOV — Deputy Chief, Executive Office of the Government of the Russian Federation
Yury LYUBIMOV — Secretary of State - Deputy Minister, Ministry of Justice of the Russian Federation
Igor MANYLOV — First Deputy Minister, Ministry of Agriculture of the Russian Federation
Thomas MCNALLY — Minister of State for Justice and Deputy Leader of the House of Lords
Ruben MELIKYAN — Deputy Minister of Justice of Armenia
Bruce OHR — Counselor for Transnational Organized Crime and International Affairs, United States Department of Justice
Gudsi OSMANOV — Consul General of Azerbaijan Republic in St. Petersburg
Dmitry PANKIN — Head, Federal Financial Markets Service (Russian Federation)
Artur PARFENCHIKOV — Director, Federal Bailiff Service (Russian Federation)
Dmitry PRISTANSKOV — Deputy Head, Federal Agency for State Property Management (Russian Federation)
Sergey PUZYREVSKY — Head of the Legal Authority, Federal Antimonopoly Service (Russian Federation)
Gwendoline Joyce Nicolette Van REEDT DORTLAND — Legal Department, Port of Rotterdam Authority (Netherlands)
Paola SEVERINO — Ex-Minister of Justice of Italy
German SHTADLER — Prosecutor of the Leningrad region (Russian Federation)
Le Hong SON — Deputy Minister, Ministry of Justice of Vietnam
Viktor TARASOV — Deputy Director, Federal Protective Service of the Russian Federation
Valery TIKHONOV — Director of the State Courier Service of the Russian Federation
Jiri TOMESH — Consul of Czech Republic in St. Petersburg
Maxim TRAVNIKOV — Deputy Minister, Ministry of Justice of the Russian Federation
Natalia TRETIAK — Secretary of State - Deputy Minister, Ministry of Education and Science of the Russian Federation
Vadim TYULPANOV — Chairman of the Committee, Council of the Federation of the Federal Assembly of the Russian Federation
Sergey UMNOV — Head, General department of the Ministry of the Interior of the Russian Federation in St. Petersburg and Leningrad Region
Dmitriy VYATKIN — Vice-chairman of the Committee on the Constitutional Legislation, State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation
Veniamin YAKOVLEV — Adviser to the President, Presidential Executive Office (Russian Federation)
Andrey YATSKIN — Plenipotentiary Representative of the Government of the Russian Federation at the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation
Abzal YESTAYEV — Chairman of Committee on Intellectual Property, Ministry of Justice of the Republic of Kazakhstan
Andrey YURIN — Deputy Minister, Ministry of Healthcare of the Russian Federation
Antonio ZANARDI LANDI — Ambassador of the Republic of Italy in Russian Federation
Igor ZUBOV — State Secretary - Deputy Minister, Ministry of the Interior of the Russian Federation

Judges

Show the list

Valeria ADAMOVA — Chairman, Moscow District Federal Commercial Court (Russian Federation)
Tatiana ANDREEVA — Deputy Chairman, Supreme Commercial Court of the Russian Federation
Konstantin ARANOVSKIY — Judge, Constitutional Court of the Russian Federation
Sergey ASTASHOV — Judge, Supreme Court of the Russian Federation
Anatoly BABKIN — Judge, Supreme Commercial Court of the Russian Federation
Vladimir BELOV — Chairman, Commercial court of Krasnodar Region (Russian Federation)
Anatoly BEREZIY — Judge, Supreme Commercial Court of the Russian Federation
Aleksandr BOITCOV — Judge, Constitutional Court of the Russian Federation
Nikolai BONDAR — Judge, Constitutional Court of the Russian Federation
Susan G. BRADEN — Judge, United States Court of Federal Claims
Konstantin CHAYKA — Court of Eurasian Economic Community (Russian Federation)
Daniel Carnio COSTA — Bankruptcy Judge, Central Court House of Sao Paulo (Brazil)
Dmitry DEDOV — Judge in respect of the Russian Federation, European Court of Human Rights (Russian Federation)
Oxana GVOZDILINA — Judge, Supreme Commercial Court of the Russian Federation
James HAINES — Judge, United States Bankruptcy Court
Stefan HARABIN — Chairman, Supreme Court of the Slovak Republic
Anton IVANOV — Chairman, Supreme Commercial Court of the Russian Federation
Niilo JAASKINEN — First Advocate General, Court of Justice of the European Union
Lyudmila KAMENKOVA — President, Economic Court of the Commonwealth of Independent States
Sergey KAZANTSEV — Judge, Constitutional Court of the Russian Federation
Olga KHOKHRYAKOVA — Vice-President, Constitutional Court of the Russian Federation
Sergey KNYAZEV — Vice-President, Constitutional Court of the Russian Federation
Larisa KRASAVCHIKOVA — Judge, Constitutional Court of the Russian Federation
Sergey MARKIN — Chairman of the Arbitration court of the Republic of Karelia (Russian Federation)
Sergey MAVRIN — Vice-President, Constitutional Court of the Russian Federation
Vesna MEDENICA — President, Supreme Court of Montenegro
Nikolay MELNIKOV — Judge, Constitutional Court of the Russian Federation
Alla NAZAROVA — Judge, Supreme Court of the Russian Federation
Vasiliy NECHAEV — Deputy Chief Justice, Supreme Court of the Russian Federation
Ludmila NOVOSIOLOVA — Chairman, The Intellectual Property Rights Court (Russian Federation)
Natalia PAVLOVA — Judge, Supreme Commercial Court of the Russian Federation
Vladimir POPOV — Judge, Supreme Commercial Court of the Russian Federation
Yury RODIN  — Vice president, Federal Arbitration Court of the North-West District (Russian Federation)
Sergey SARBASH — Judge, Supreme Commercial Court of the Russian Federation
Alexandr SBOEV — Deputy Chairman, Higher Qualification Board of Judges, 3rd District Military Court (Russian Federation)
Pyotr SERKOV — Vice-President, Supreme Court of the Russian Federation
Oleg SHILOKHVOST — Judge, Supreme Commercial Court of the Russian Federation
Vladimir SLESAREV — Deputy Chairman, Supreme Commercial Court of the Russian Federation
Sang-Hyun SONG — President of the International Criminal Court
Igor STRELOV — President of the Federal Arbitration Court of the North-West region (Russian Federation)
Daniel TARDIF — Divisional Presiding Judge, Head of the International Relations Department, Court of Cassation (France)
Peter TOMKA — President of the International Court of Justice
Elena VALYAVINA — Judge, Supreme Commercial Court of the Russian Federation
Mark Lawrence WOLF — Federal Judge, United States District Court for the District of Massachusetts
Liudmila ZHARKOVA — Judge, Constitutional Court of the Russian Federation

Business representatives

Show the list

Maria ABRAMOVA — CEO, Gazpromneft-MNGK (Russian Federation)
Andrey AFANASIEV — General Director, Rosohrana Telecom (Russian Federation)
Uliana ANTONOVA — Head of Legal, United Internet Company "Afisha" & "Rambler" (Russian Federation)
Savva ARKHANGELSKIY — Deputy General Director of Legal and Corporate Affairs, MOEK (Russian Federation)
Pavel BORODIN — Vice President, Licensing & GR, OJSC VimpelCom (Russian Federation)
Evgeny BUDYAKOV — General Director, "Holding company "United confectioners" OJSC (Russian Federation)
Alexander BURMISTROV — Senior Legal Manager, JSC "Buryatzoloto" (Russian Federation)
Anton BYKOV — Director Legal and Corporate Affairs, CTC Media, Inc. (Russian Federation)
Alexey CHICHKANOV — Executive Vice-President, OJCS Gazprombank (Russian Federation)
Felix DLIN — General Director, Green Point LLC (Russian Federation)
Marina DUMINA — Vice-President, Vimpelkom OJSC (Russian Federation)
Anna EFIMOVA — Legal Deputy General Director, Mosenergo (Russian Federation)
Marina GASSIY — Director, SUE Vodokanal of St. Petersburg (Russian Federation)
Svetlana GERBEL  — General Counsel, Siemens LLC (Russian Federation)
Philip JOHNSON — Senior Vice President and Chief Intellectual Property Counsel, Johnson & Johnson (United States of America)
Ruslan IBRAGIMOV — Vice-President, Mobile TeleSystems OJSC (Russian Federation)
Ekaterina IRTIKEEVA — General Manager, UK "RusInvest" LLC (Russian Federation)
Kristien KAELEN — General Counsel for Europe, Middle East & Africa, International Paper (Belgium)
Larisa KALANDA — Secretary of State - Vice-President, Rosneft (Russian Federation)
Vitaly KALYATIN — Head of IP Practice, RUSNANO OJSC (Russian Federation)
Vitaliy KASTALSKIY — CEO, IP Center „Skolkovo” (Russian Federation)
Marc KESSELMAN — Senior Vice President and General Counsel, PepsiCo, Inc. (United States of America)
Alan KHESTANOV — Deputy Director, Sberbank (Russian Federation)
Sergey KISELEV — Vice-President, CJSC "JTI Marketing & Sales" (Russian Federation)
Olga KISELEVA — Chief Director, "St. Petersburg Financial Legal Group" LLC (Russian Federation)
Oleg KOKOVIN — Deputy General Director for Legal Services, Corporate and Regional Policies, "Tomskneft" (Russian Federation)
Konstantin KOLPAKOV — Vice-President, Uralsib OJSC (Russian Federation)
Sergei KOROVIN — Director of Development, SPORTLOTTO LLC (Russian Federation)
Pavel KOSOV — Senior Vice-President, JSC VTB Bank (Russian Federation)
Boris KOVALCHUK — Chairman of the Management Board, JSC "INTER RAO UES" (Russian Federation)
Tatiana KUZMINA — Vice-President, Promsvyazbank (Russian Federation)
Andrey LIPATOV — General Director, Teplocom Holding (Russian Federation)
Ghanna LOBEYKO — Executive Director, Law Department Director, "Rostelecom" OJSC (Russian Federation)
Oleg LOGASHOV — Director General, JSC ESGF (Russian Federation)
Aleksey LOMKO — Chief Legal Officer Group Ilim OJSC (Russian Federation)
Andrey MAKOV — Director of Mergers and Acquisitions, Research and production corporation „UralVagonZavod” OJSC (Russian Federation)
Dmitry MANSUROV — Director of Legal Services, BANK „ROSSIYA” (Russian Federation)
Igor MAYDANNIK — Executive Vice President for Legal Support of Business, Property and Corporate administration, Oil company "Rosneft" JSC (Russian Federation)
Kevin MOREAU — Strategy Manager, Thomson Reuters (United Arab Emirates)
Alexander MOSYAGIN — Deputy Chairman of the Management Board, COMMERZBANK (EURASIJA) SAO (Russian Federation)
Viktoriya NIKIFOROVA — Director of Compliance, "FGC UES" JSC (Russian Federation)
Olga NIKONOVA — Executive Director, JFC TVEL (Russian Federation)
Lyusine OVUMYAN — Legal Vice-President, CJSC "JTI Marketing & Sales" (Russian Federation)
Pavel PIVOVAROV — Executive Director, FC Zenit JSC (Russian Federation)
Sergey PLASTININ — Member of the Board of Directors, Industrial Innovations, LLC (Russian Federation)
Andrey POPOV — Head of Legal Department, State Atomic Energy Corporation "Rosatom" (Russian Federation)
Mikhail POPOV — Director of Legal Affairs, National Aggregates Company (Russian Federation)
Aleksandr RASSUDOV — General Director, Rightmark group (Russian Federation)
Anton ROGACHEVSKY — Vice-President of Legal Affairs, Baltika Breweries (Russian Federation)
Alexander ROGOVOY — Vice-President, Law and Corporate Development, "Rostelecom" OJSC (Russian Federation)
Michael SALONTAY — Managing Partner, Buran Venture Capital (Russian Federation)
Alexey SEMENOV — Director, OJSC "MegaFon" (Russian Federation)
Anna SEREBRYANIKOVA — Chief Legal & GR Officer, OJSC MegaFon (Russian Federation)
Igor SHLYONSKY — General Director, GPB-Energoeffect (Russian Federation)
Marina SITNINA — Vice-President, OJSC Gazprombank (Russian Federation)
Valery SOKOLOV — Chairman of the Board of Directors, Scientific instruments (Russian Federation)
Alexander SOSHNIKOV — Deputy Director General for Legal Affairs, OMZ OJSC (Russian Federation)
Andrei STEPANENKO — CEO, OJSC "The Auction House of the Russian Federation"
Andrey TITOV — Director of Legal Department, CTC Media, Inc. (Russian Federation)
Vasilisa TOGO — Deputy General Director for Legal and Corporate Services, Closed Joint-Stock Company "Northern energy management" (Russian Federation)
Ekaterina TROFIMOVA — First Vice-President, Gazprombank OJSC (Russian Federation)
Evgeny TULUBENSKY — Chief Legal Officer, Nordgold Management LLC (Russian Federation)
Sergey VETLUGIN — General Director, GLAVSTROY-SPb Ltd (Russian Federation)
Irina VOLODINA  — Deputy Director, «SSC» JSC (Russian Federation)
Olga VOYTOVICH — Head of Legal Department, Interros Holding Company (Russian Federation)
Marina ZHUNICH — GR Director, Google (Russian Federation)
Andrey ZHUPANOV — Vice-President for Corporate & Legal, ZAO Promsvyazcapital (Russian Federation)
Vladimir ZVEREV — Deputy Director General for legal questions, Concern Radio-electronic Technologies JSC (Russian Federation)

International organizations and associations

Show the list

Alexander BRAVERMAN — Director General, Russian Housing Development Foundation
Christian CHARRIERE-BOURNAZEL — President, National Council of the Bars (France)
Axel Conrad Wilhelm FILGES — President of the The German Federal Bar (Germany)
Christian HAUGG — Director, Head of Legal Division, European Patent Office
Latif HUSEYNOV — President, Europeran Committee for the Prevention of Torture, Council of Europe
Barton Christopher LEGUM — Chair of the American Bar Association
Hans van LOON — Secretary General of the Hague Conference on Private International Law
Maura MCGOWAN QC — Chairman of the Bar Council of England and Wales
Alexandra NESTERENKO — President, Nonprofit Partnership “Association of Corporate Lawyers” (Russian Federation)
Mikhail PIOTROVSKY  — General Director, State Hermitage Museum (Russian Federation)
Michael J. REYNOLDS — President, International Bar Association
Chinara SATKYNALIEVA — Executive Director, Association of Lawyers of Kyrgyzstan
Lucy Ann SCOTT-MONCRIEFF — President, The Law Society of England and Wales
Antonio SAINZ DE VICUNA — General Counsel, European Central Bank
Evgeny SEMENYAKO — President, Federal chamber of lawyers of the Russian Federation
Maria SLAZAK — Vice President, Council of Bars and Law Societies of Europe
Shijun SONG — President, Anhui Lawyers Association (People's Republic of China)
Alexey TIMOFEEV — Chairman of the Russian National Association of Securities Market Participants (Russian Federation)
Konstantin UGRYUMOV — President, National Association of Non-State Pension Funds (Russian Federation)
Alexander VERSHININ — General Director, Boris Yeltsin Presidential Library (Russian Federation)
Junfeng WANG — President, All China Lawyers Association (People's Republic of China)
Josef WEIXELBAUM — Vice-President, Austrian Bar

Lawyers and legal consultants

Show the list

Zhanar ABDULLAYEVA — Partner, Colibri Law Firm (Republic of Kazakhstan)
Teymur AGAEV — Managing Partner, KAMS (Russian Federation)
Shouzhi AN  — Chief Representative, Wang Jing & Co Law Firm Xiamen Office (People's Republic of China)
Andrey ARTYUSHENKO — Managing Partner, “Artyushenko & Partners” Legal consulting company (Republic of Kazakhstan)
Ramunas AUDZEVICIUS — Partner, Motieka & Audzevicius (Lithuania)
Andrei BAEV — Partner, Berwin Leighton Paisner LLP (United Kingdom)
Gvido BAJARS — Partner, Law office of Sworn Advocate Gvido Bajars (Latvia)
Oxana BALAYAN — Managing partner, Hogan Lovells (CIS) (Russian Federation)
Manuel Pereria BARROCAS — Managing Director, Barrocas Advogados (Portugal)
Fedor BELYKH — Associate, Allen & Overy Legal Services (Russian Federation)
Eva BERLAUS — Managing Partner, Law firm Sorainen (Latvia)
Estevao BERNARDINO — Founding Partner, Bernardino, Resende E Associados, Sociedade de Advogados RL (Portugal)
Alexander BONDARENKO — Partner, Lawrence Graham (CIS) LLP (Russian Federation)
Dominique BROWN-BERSET — Partner, Brown&Page (Switzerland)
Georgy BORISOV — Partner, K&L Gates Holdings, LLC (Russian Federation)
Alexander BURMISTROV — Senior legal Manager, "Buryatzoloto" JSC
Igor CHUMACHENKO — Partner, Vegas Lex (Russian Federation)
Stephen DENYER — Global Markets Partner, Allen & Overy LLP (United Kingdom)
Albert EGANYAN — Partner, Chairman of the Board of Partners, Vegas Lex (Russian Federation)
Michael FENN — Partner, Pinsent Masons (United Kingdom)
Andrey GOLTSBLAT — Managing Partner, Goltsblat BLP (Russian Federation)
Andrey GORODISSKY — Managing Partner, Andrey Gorodissky and Partners (Russian Federation)
Marco GRAZIANI — Partner, Legance Law Firm (Italy)
William HARE — Managing Partner and Head of Litigation, Forbes Hare (British Virgin Islands)
Kaj Ivan HOBER — Partner, Mannheimer Swartling (Sweden)
Maxim KALININ — Managing Partner of the St. Petersburg office, Baker & McKenzie - CIS, Limited (Russian Federation)
Pavel KARPUNIN — Partner, Capital Legal Services International LLC (Russian Federation)
Rodrigo KAYSSERLIAN — Partner, Oar Brasil Consultoria Ltda (Brazil)
Linda KLEIN — Managing Shareholder, Baker, Donelson, Bearman, Caldwell & Berkowitz, P.C. (United States of America)
Ekaterina KOSTROMINA — General Director, NAFCO — Law & Tax Advisers (Russian Federation)
Arthur KOTENKO — Managing Partner, ALITUS Law Firm (Ukraine)
Arkadiy KRASNIKHIN — Partner, "Egorov Puginsky Afanasiev & Partners" (Russian Federation)
Pascal LAGOUTTE  — Managing partner, Capstan Avocats (France)
Natalia LUCHKOVA — Partner, TaxTeam (Netherlands)
Michael MAKHOTIN — Partner, Ernst & Young (CIS) B.V. (Russian Federation)
Dmitry MATVEEV — Managing Partner, Dmitry Matveev & Partners (Russian Federation)
Laurie MCFADDEN — Partner, Freshfields Bruckhaus Deringer LLP (United Kingdom)
Konstantin MIKHEL — Managing Partner, Law firm Vlasova Mikhel & Partners LLC States (Republic of Belarus)
Veronica MISIUTINA — Partner, PricewaterhouseCoopers (Russian Federation)
Kerstin NIETHAMMER-JUERGENS — Partner, Juergens Rechtsanwaelte (Germany)
Ilya NIKIFOROV — Managing Partner, “Egorov Puginsky Afanasiev & Partners” (Russian Federation)
Genrih PADVA — Managing Partner, Law Office "Padwa and Partners" (Russian Federation)
Irina PALIASHVILI — Managing Partner, RULG-Ukrainian Legal Group (Ukraine)
Andrew PETRY — Partner, Simmons & Simmons LLP (United Kingdom)
Jose Augusto REGAZZINI — Partner, TozziniFreire Advogados (Brazil)
Peter REINHARDT — Partner, Ernst & Young (CIS) B.V. (Russian Federation)
Dario RICHARTE — President, Richarte & Asociados (Argentina)
Vasily RUDOMINO — Senior Partner, Alrud (Russian Federation)
Mikhail SAFAROV  — Regional Development Director, Partner, Vegas Lex (Russian Federation)
Aleksej SIDORUK — Managing Partner, Lex Maris Law Firm (Lithuania)
Chang-Hyun SONG — Partner, Shin & Kim (Republic of Korea)
Denis SOSEDKIN — Partner, DLA Piper (Russian Federation)
Ruslan VASUTIN  — Partner, DLA Piper (Russian Federation)
Sergei VOITISHKIN — CIS Managing Partner, Baker & McKenzie - CIS, Ltd (Russian Federation)
Ling WANG — Managing Partner, King & Wood Mallesons (People's Republic of China)
Karl Heinrich WUETHRICH — Lawyer/Partner, Wenger Plattner (Switzerland)
Natasha ZIABKINA — Partner, Riker Danzig et al LLP (United States of America)

Notaries

Show the list

Jean-Paul DECORPS — President, International Union of Notaries (France)
Paolo PASQUALIS — Delegate for International Affairs, National Council of Notaries (Italy)
Mariya SAZONOVA — President of the Federal Notary Chamber (Russian Federation)
Bernard VERIGNON — President, Regional Council of Notaries (France)

Representatives of law schools

Show the list

Frank ASTILL — Director, University of Sydney Law Extension Committee (Australia)
Roger David DIXON — Laboratory Manager: X-Ray Analytical Facility, University of Pretoria (South Africa)
Elena DOBROHOTOVA — Director of Legal Clinic, Saint Petersburg State University (Russian Federation)
Alexander GOLICHENKOV — Dean, Lomonosov Moscow State University (Russian Federation)
Mark Van HOECKE — Professor, Director Doctoral School Arts, Humanities & Law, Ghent University, Law Faculty (Belgium)
Alexey LIVEROVSKIY — Dean, St. Petersburg State University of Economics and Finance (Russian Federation)
Evgeny SALYGIN — Dean, National Research University "Higher School of Economics" (Russian Federation)
Sideek Mohamed SEYAD — Professor of EU Law, Faculty of law, University of Stockholm (Sweden)
Henricus SNIJDERS — Professor of Private Law and Civil procedure, Leiden University (Netherlands)
Lawrence М. SOLAN — Professor, Brooklyn Law School (United States of America)
Armando Sergio PRADO DE TOLEDO — Director, São Paulo School of Magistrates (Brazil)
Nataliya RASSKAZOVA — Head of Civil Law Department, Saint Petersburg State University (Russian Federation)

*The list of participants on the website is approved by the Organizing Committee.